Här kommer lite allmän information inför vårterminen-21:

 • Vårt mål är att vara ute ALLA raster. Skicka kläder för alla väder. Vi har dessutom många lektioner ute, t.ex. idrott och hälsa varje dag. Så det är viktigt att de inte fryser då, samt har lämpliga skor att röra sig i. Även ett ombyte är bra att ha.

 • Vi har morgonsamling ute alla dagar kl 8.30. Vi samlas alltid vid ”totempålen” på gårdsplanen mellan skolorna. Se till att ert barn har kläder på sig för att vara ute när de kommer på morgonen. De som går på fritids kommer att få tid till att klä sig efter de ätit frukost.

 • Eleverna får gärna ha med sig frukt/grönsak varje dag. Helst skalad och uppskuren.

 • Vår hemsida är fortfarande under utveckling och jag hoppas att ni har tålamod. De yngre eleverna får hem veckobrev varje fredag där viktig information står. Från åk 2 till 6 skrivs det i veckologg/skoldagbok.

 • Skolsköterska Mirjam Eriksson finns på skolan var 4e vecka mellan 9-12. Med start v 4. Säkrast att nå henne är via mail: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den., alternativt via kommunens växel.

 • Sjukanmälan görs enklast genom att ringa skolan mellan 8.00–8.30.

 • Bokbussen kommer följande datum vt-21: mån 18/1, tors 25/2, mån 19/4 och mån 24/5.

 • Åk 3, 4, 5 och 6 har långdag måndagar, med idrott som sista lektion, planering för detta kommer att ligga som ett dokument under aktuellt på hemsidan från och med 22/1. 4-5-6an har även långdag tisdag. Långdagen slutar 15.40 och för att de ska orka hela dagen vill vi att de gärna tar med sig mellis; ex smörgås, yoghurt, frukt .

 • En föräldraenkät kommer att delas ut den 22 januari. Det är skolinspektionen som vill få en bild av vår skola, via er föräldrar. Ni har fram till 22 februari att svara; en enkät/barn. Kod står på papperet ni får hem. Olika kod för grundskola (1-6) och förskoleklass. Mycket bra för oss ju fler som svarar på enkäten

 • Årets friluftsdag till Bygdsiljum är inplanerad till 17 mars. Föräldrar är välkomna att följa med!

 • Åk 1 har läsläxa till måndagar, med första till den 25/1. (Delas ut tisdag veckan innan). De har matteläxa varannan vecka, delas ut måndag udda vecka och lämnas in måndag jämna veckor. Så första delas ut 18/1 och lämnas 25/1.

 • Åk 2-3 har läsläxa till torsdagar, med första till den 21/1. De har matteläxa varannan vecka, delas ut måndag udda vecka och lämnas in måndag jämna veckor. Så första delas ut 18/1 och lämnas 25/1.

 • Åk 4 och 6 har engelska till fredagar och åk 5 har engelska till torsdagar. Åk 6 har tyska till tisdag.

 • Läsårstider finns att hitta både på kommunens samt vår hemsida. Skillnaden från kommunens läsårstider är att våra elever har skolavslutning tisdag den 15/6.

 • Vi åker skridskor på skolan varje morgon under v.3. Skicka gärna egna skridskor och egen hjälm som ni märker med namn. Skidor börjar vi åka v.7

 • Åk 2 börjar med simträning! Varje fredag mellan 8.30–10.00 åker vi till Btk, med start 22/1. (Dock inget den 5/2). Skicka med bakläder, badlakan och duschgrejer!

 • Årets stora begivenhet är en Galaföreställning. Pga rådande pandemi kommer den troligtvis att Livesändas utan publik. I samband med detta kommer det att vara en insamling till någon/några hjälporganisationer. Mer info kring detta kommer senare. Om allt går enligt planerna infaller denna den 22 april.

 

Om nu något är oklart, om ni vill fråga om något eller om ni bara vill prata lite så finns vi på skolan; mån, tis, ons 8-16 samt tors och fre 8-14.30, tfn 0914-431 33. Det går också bra att maila oss. Mail-adress till oss i personalen är Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. (ex. Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.). Vill ni nå alla på skolan använd: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Vänliga hälsningar / Personalen